გეოგრაფია
გეო. |+++ .9. მოსწავლეს შეუძლია
დაახასიათოს მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის
პრინციპები
და ქვეყნების კლასიფიკაციის მნიშვნელოვანი კრიტერიუმები.
|
|
გაკვეთილის
თემა
|
ავსტრალია, ფიზიკური გეოგრაფია, გეოგრაფიული
მდებარეობა,რელიეფი.
|
კლასი
|
|+++ კლასი, ++ საფეხური
|
საგანი
|
გეოგრაფია
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
5
|
განსაკუთრებულ
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
არცერთი
|
გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
გარემო და ეკონომიკა
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაღვრული მისაღწევი შედეგები
|
იყენებს რუკას
და განსაზღვრავს ფიზიკურ-ფეოგრაფიული, ისტორიულ-კულტურული, ეკონომიკური და პოლიტიკური
ნიშნით მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის თავისებურებებს;
|
წინარე ცოდნა
|
ü თემის თეორიული ცოდნა
ü რუკასთან მუშაობა
ü კომპიუტერში ელექტრონულ რუკებთან
მუშაობა.
|
შეფასების საგანი
და პროცედურა
|
ü შევაფასებ თუ როგორ იციან ურკასთან მუშაობა. გავაკეთებინებ
კომპიუტერის საშვალებით სავარჯიშო ტესტებს, ელექტრონულ რუკებზე ავაწყობინებ
ü ავსტრალიის
რუკას.
ü შეფასებისას დაკვირვების და ანალიზის ობიექტი იქნება
ზეპირი მსჯელობა და შესაბამისად რუკაზე ქვეყნების ჩვენება.
ü შეფასება ელექტრონულ რუკასთან მუშაობისას იქნება ინდივიდუალური.
შეფასების კრიტერიუმები:
ü რამდენად
კარგად იციან
თეორიული მასალა
და ამ ცოდნას როგორ გამოიყენებენ რუკასთან მუშაობისას.
ü შევაფასებ
რამდენად კარგად შეუძლიათ
მიღებული ცოდნის გადმოცემა.
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
ü 8 კლასის სახელმძღვანელოს გამოყენებით თეორიული მასალის შესასწავლად.
საკითხის დამუშავებაში გამოვიყენებ :
ü სახელმძღვანელოს.
ü კედლის ევრაზიის პოლიტიკური რუკა.
ü კომპიუტერი ინდივიდუალურად ყველა ბავშვისთვის.
ü გამოვიყენებ საძიებო სისტემას Google.
ü გამოვიყენებ პროგრამა Google Earth.
ü გამოვიყენებ პროექტორს.
|
გაკვეთილის
მვლელობაა და საკლასო მენეჯმენტი
|
ü საორგანიზაციო - 2 წუთი.
ü თეორიული მასალის პრეზენტაცია კედლის რუკის დახმარებით
მოსწავლეთა მიერ - 10 წუთი.
ü კითხვა-პასუხი
- 4 წუთი.
ü კომპიუტერში ტესტებზე და კონტურულ რუკაზე მუშაობა - 15 წუთი.
ü მოსწავლეთა შეფასება - 2 წუთი.
ü მასწავლებლის პრეზენტაცია - 10 წუთი.
ü საშინაო დავალების მიცემა - 2 წუთი.
|
საგანმანათლებლო
რესურსები
|
რუკა, წიგნი,
დაფა, ცარცი, პროექტორი, კონტურული რუკა,ნოუთბუქი.
|
შეფასაების
ფორმა
|
განმსაზღვრებლი შეფასების რუბრიკა, განმავითარებელი ზეპირი კომენტარი.
|
გეოგრაფია
გეო.+X .9. მოსწავლეს შეუძლია
დაახასიათოს მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის
პრინციპები
და ქვეყნების კლასიფიკაციის მნიშვნელოვანი კრიტერიუმები.
|
|
გაკვეთილის
თემა
|
|
კლასი
|
კლასი, ++ საფეხური
|
საგანი
|
გეოგრაფია
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
| 4 |
განსაკუთრებულ
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
არცერთი
|
გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
გარემო და ეკონომიკა
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაღვრული მისაღწევი შედეგები
|
იყენებს რუკას
და განსაზღვრავს ფიზიკურ-ფეოგრაფიული, ისტორიულ-კულტურული, ეკონომიკური და პოლიტიკური
ნიშნით მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის თავისებურებებს;
|
წინარე ცოდნა
|
ü თემის თეორიული ცოდნა
ü რუკასთან მუშაობა
ü კომპიუტერში ელექტრონულ რუკებთან
მუშაობა.
|
შეფასების საგანი
და პროცედურა
|
ü შევაფასებ თუ როგორ იცის რუკასთან მუშაობა. გავაკეთებინებ
კომპიუტერის საშვალებით სავარჯიშო ტესტებს, ელექტრონულ რუკებზე ავაწყობინებ
ü ავსტრალიის
რუკას.
ü შეფასებისას დაკვირვების და ანალიზის ობიექტი იქნება
ზეპირი მსჯელობა და შესაბამისად რუკაზე ქვეყნების ჩვენება.
ü შეფასება ელექტრონულ რუკასთან მუშაობისას იქნება ინდივიდუალური.
შეფასების კრიტერიუმები:
ü რამდენად
კარგად იციან
თეორიული მასალა
და ამ ცოდნას როგორ გამოიყენებენ რუკასთან მუშაობისას.
ü შევაფასებ
რამდენად კარგად შეუძლიათ
მიღებული ცოდნის გადმოცემა.
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
ü 8 კლასის სახელმძღვანელოს გამოყენებით თეორიული მასალის შესასწავლად.
საკითხის დამუშავებაში გამოვიყენებ :
ü სახელმძღვანელოს.
ü კედლის ევრაზიის პოლიტიკური რუკა.
ü კომპიუტერი ინდივიდუალურად ყველა ბავშვისთვის.
ü გამოვიყენებ საძიებო სისტემას Google.
ü გამოვიყენებ პროგრამა Google Earth.
ü გამოვიყენებ პროექტორს.
|
გაკვეთილის
მვლელობაა და საკლასო მენეჯმენტი
|
ü საორგანიზაციო - 2 წუთი.
ü თეორიული მასალის პრეზენტაცია კედლის რუკის დახმარებით
მოსწავლეთა მიერ - 10 წუთი.
ü კითხვა-პასუხი
- 4 წუთი.
ü კომპიუტერში ტესტებზე და კონტურულ რუკაზე მუშაობა - 15 წუთი.
ü მოსწავლეთა შეფასება - 2 წუთი.
ü მასწავლებლის პრეზენტაცია - 10 წუთი.
ü საშინაო დავალების მიცემა - 2 წუთი.
|
საგანმანათლებლო რესურსები
|
რუკა, წიგნი, დაფა, ცარცი, პროექტორი, კონტურული რუკა,ნოუთბუქი.
|
შეფასების ფორმა
|
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა, განმავითარებელი ზეპირი კომენტარი
|
გეოგრაფია
გეო. |+++ .9. მოსწავლეს შეუძლია
დაახასიათოს მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის
პრინციპები
და ქვეყნების კლასიფიკაციის მნიშვნელოვანი კრიტერიუმები.
|
|
გაკვეთილის
თემა
|
ჩრ. ამერიკა,
ფიზიკური გეოგრაფია, გეოგრაფიული მდებარეობა,რელიეფი.
|
კლასი
|
|+++ კლასი, ++ საფეხური
|
საგანი
|
გეოგრაფია
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
5
|
განსაკუთრებულ
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
0
|
გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
გარემო და ეკონომიკა
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაღვრული მისაღწევი შედეგები
|
იყენებს რუკას
და განსაზღვრავს ფიზიკურ-ფეოგრაფიული, ისტორიულ-კულტურული, ეკონომიკური და პოლიტიკური
ნიშნით მსოფლიოში რეგიონების გამოყოფის თავისებურებებს;
|
წინარე ცოდნა
|
ü თემის თეორიული ცოდნა
ü რუკასთან მუშაობა
ü კომპიუტერში ელექტრონულ რუკებთან
მუშაობა.
|
შეფასების საგანი
და პროცედურა
|
ü შევაფასებ თუ როგორ იციან ურკასთან მუშაობა. გავაკეთებინებ
კომპიუტერის საშვალებით სავარჯიშო ტესტებს, ელექტრონულ რუკებზე ავაწყობინებ
ü ჩრ. ამერიკის
პოლიტიკური რუკას.
ü შეფასებისას დაკვირვების და ანალიზის ობიექტი იქნება
ზეპირი მსჯელობა და შესაბამისად რუკაზე ქვეყნების ჩვენება.
ü შეფასება ელექტრონულ რუკასთან მუშაობისას იქნება ინდივიდუალური.
შეფასების კრიტერიუმები:
ü რამდენად
კარგად იციან
თეორიული მასალა
და ამ ცოდნას როგორ გამოიყენებენ რუკასთან მუშაობისას.
ü შევაფასებ
რამდენად კარგად შეუძლიათ
მიღებული ცოდნის გადმოცემა.
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
ü 8 კლასის სახელმძღვანელოს გამოყენებით თეორიული მასალის შესასწავლად.
საკითხის დამუშავებაში გამოვიყენებ :
ü სახელმძღვანელოს.
ü კედლის ევრაზიის პოლიტიკური რუკა.
ü კომპიუტერი ინდივიდუალურად ყველა ბავშვისთვის.
ü გამოვიყენებ საძიებო სისტემას Google.
ü გამოვიყენებ პროგრამა Google Earth.
ü გამოვიყენებ პროექტორს.
|
გაკვეთილის
მვლელობაა და საკლასო მენეჯმენტი
|
ü საორგანიზაციო - 2 წუთი.
ü თეორიული მასალის პრეზენტაცია კედლის რუკის დახმარებით
მოსწავლეთა მიერ - 10 წუთი.
ü კითხვა-პასუხი
- 4 წუთი.
ü კომპიუტერში ტესტებზე და კონტურულ რუკაზე მუშაობა - 15 წუთი.
ü მოსწავლეთა შეფასება - 2 წუთი.
ü მასწავლებლის პრეზენტაცია - 10 წუთი.
ü საშინაო დავალების მიცემა - 2 წუთი.
|
საგანმანათლებლო რესურსი
|
რუკა, წიგნი, დაფა, ცარცი, პროექტორი, კონტურული რუკა,ნოუთბუქი.
|
შეფასების ფორმა
|
განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა
განმავითარებელი ზეპირი შეფასება
|
გაკვეთილის
გეგმა 14
2016/2017
სასწ.წელი
საგანი: სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო, IX კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 4
თემა: ბულინგი
მიზანი: ბულინგის პრევენცია
სკოლებში
მოსალოდნელი შედეგები: შემცირდეს ძალადობა
სკოლებში
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
მასწავლებლი:
|
მარიამ მჭედლიშვილი
|
საგანი: გეოგრაფია
|
კლასი : საბაზო , 7 კლასი
|
თემა: დიდი მოგზაურები
|
დრო : 45 წუთი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა:
|
6
|
განსაკუთრებული
საჭიროების მქონემოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
0
|
გაკვეთილის მიზანი:
|
მოსწავლემ შეძლოს მოგზაურების შესახებ
ინფორმაციის მოძიება და გაანალიზება თუ რომელ
ქვეყნაში იმოგზაურა და რა აღმოაჩინა. განუვითარდეს ინფორმაციულ-კულტურული
ტექსტების გაანალიზების, გაგებისა და დამუშავების უნარი. შეძლოს პრეზენტაციის, ზეპირი
მოხსენების გაკეთება; გეოგრაფიულ ჭრილებში მსჯელობა, შედარება და პარალელების გავლება
(ამერიგო ვესპუჩი, ფრენსის დრეიკი, ნიკოლოზ მიკლუხო-მაკლაი) მოგზაურებს შორის.
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული და მისაღწევი შედეგები/ ინდიკატორები
|
გეო.VII.2. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა თვალსაჩინოების
კითხვა გეოგრაფიული ინფორმაციის
მოსაპოვებლად;
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ü ფოტოების, ცხრილების და რუკების გამოყენებით ახდენს
გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციას.
ü თვალსაჩინოებაზე მოცემულ ერთი ტიპის გეოგრაფიულ ინფორმაციას
გამოხსტავს სხვა სახით (მაგ.მსოფლიო რუკაზე მოძებნის მნიდვნელოვან გეოგრაფიული მოგზაურებობის
მარშრუტებს, აჯგუფებს ცხრილში კონტინენტების მიხედვით; ტექსტში მოცემული ინფორმაციის
საფუძველზე შეუძლია შეუსაბამოს მოგზაური მის მიერ აღმოჩენილ ფაქტს).
გეო.VIII.3. მოსწავლეს შეუძლია ორიენტირება სივრცეში
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ü რუკის გამოყენებით განსაზღვრავს მნიშვნე-ლოვანი გეოგრაფიული ობიექ-ტების კოორდინატებს
(მაგ. სახელმწიფოები, მდინარეები და სხვა).
üატლასის საძიებო სისტემის გამოყენებით განსაზღვრავს
გეოგრაფიული ობიექტის მდებარეობას;
გეო. VIII.11. მოსწავლეს შეუძლია
ახსნას გეოგრაფიის,როგორც მეცნიერების როლი.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ü განსაზღვრავს
გეოგრაფიის შესწავლის ობიექტს და ამოცანებს;
ü მოყავს
გეოგრაფიული კვლევის შედეგების პრაქტიკული გამოყენების მაგალითები;
ü ადეკვატურად
იყენებს გეოგრაფიულ ტერმინოლოგიას.
|
წინარე ცოდნა
|
ü მოსწავლემ იცის რუკასთან
მუშაობა: შეუძლია გაარჩიოს გეოგრაფიული ობიექტები
ერთმანეთსგან, აქვს ცოდნა კონტინენტებისა
და მსოფლიო ოკეანეების შესახებ.
ü მოსწავლემ
იცის ვინ იყვნენ მოგზაურები ზოგადად და რა
წვლილი მიუძღვით ახალი მიწების აღმოჩენასა და ათვისებაში.
ü მოსწავლეებს
შეუძლიათ ინტერნეტის საშუალებით ინფორმაციის მოძიება და შენახვა შემდეგში ინფორმაციის
უკეთ გაცნობისა და ანალიზისთვის.
|
შეფასება
და თვითშეფასება
|
განმავითარებელი
შეფასება.
ü მოსწავლეები ავსებენ მასწავლებლის მიერ მიწოდებულ მოსწავლის თვითშეფასების
რუბრიკას.
ü მასწავლებელი
ავსებს თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალური
შეფასების სქემას;
ü მასწავლებლები
ავსებენ თვითშეფასებისა და გაკვეთილის შეფასების სქემას.
ü მასწავლებელი
აკეთებს ზეპრისიტყვიერ კომენტარს თითოეულ მოსწავლეზე.
|
გამოყენებული რესურსები
|
დაფა, ცარცი, მარკერი, ფანქარი, თაბახის
ფურცელი, პლაკატი, საგანმანათლებლო რესურსი (პრეზენტაცია მოგზაურებზე), სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, მოგზაურთა სურათები,
პროექტორი, მსოფლიო
რუკა,საჩვენებელი
ჯოხი,ინტერნეტი.
|
გაკვეთილის აქტივობები
|
აქტივობა
1.
გონებრივი იერიში
მასწავლებელი
თხოვს ბავშვებს :
ü გაიხსენონ ის მოგზაურები,რომელთა
აღმოჩენა არის მნიშვნელოვანი.
ü დაასახელონ ის ობიექტი/სუბიექტი,რომელიც იქნა აღმოჩენილი
ამ მოგზაურთა მიერ.
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწავლე
დრო
- 2 წთ.
აქტივობა 2.ასოციაციური რუკის შედგენა
ü მასწავლებელი ბავშვების
დახმარებით დაფაზე ჩამოწერს მოგზაურების სახელებს და გვარებს
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწავლე
დრო - 2წთ.
აქტივობა
3. პრეზენტაცია (დიდი მოგზაურები)
ü მასწავლებელი ახდენს კომპიუტერისა
და პროექტორის დახმარებით მოკლე პრეზენტაციის წარდგენას;
ü მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეს დასვან შეკითხვები გაუგებარ ან
მათთვის საინტერესო საკითხზე;
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწავლე
დრო -
10წთ.
აქტივობა
4. შესაბამისობის დადგენა მოგზაურსა და მის ამსახველ
სურათს/განვლილ მარშუტს შორის.
ü მასწავლებელი
მაგიდაზე განათავსებს მოგზაურთა სურათებს და მოსწავლეებს სთხოვს ისინი დაფაზე შესაბამის სახელების გასწვრივ მიამაგრონ და ამასთანავე
რუკაზე აჩვენონ მათ მიერ განვლილი მარშუტი.
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწალე
დრო - 2 წუთი.
აქტივობა 5. კროსვორდის
შევსება - ყველა მოსწავლე
ü
მასწავლებელი კედელზე აკრავს გემის ფორმის კროსვორდს
და სთხოვს მოსწავლეებს კითხვების შესაბამისი პასუხებით მარკერით შეავსონ იგი.
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწავლე
დრო - 7წთ.
აქტივობა
6. შემაჯამებელი სამუშაო
ü მასწავლებელი
თხოვს მოსწავლეებს შეავსონ შეთავაზებული სქემა/ცხრილი ,რომელშიც მოგზაურს დააკავშირებენ შესაბამის აღმოჩენილ სუბიექტთან/ობიექტთან.
ü მოსწავლეები
ორ მოგზაურს ადარებენ ერთმანეთს, ადგენენ რა არის მსგავსება და განსხვავება მათ მიერ
აღმოჩენილ ობეიქტებს/სუბიექტებს შორის.
ü იმართება დისკუსიაკითხვა–პასუხის რეჟიმში.
ü მასწავლებლის
აკეთებს ზეპირსიტყვიერ კომენტარს თითოეულ მოსწავლესათვის.
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწავლე
დრო
- 20 წთ.
აქტივობა
7. საშინაო დავალება
ü მიღებული და დამუშავებული
ინფორმაციის საფუძველ-ზედა შემდგომში ცოდნის გაღრმავების მიზნით, სახლში დაევალოთ
წინასწარ შედგენილი კითხვარი/ტესტის შევსება.
მოსწავლეთა
ორგანიზება - ყველა მოსწავლე
დრო - 2
წუთი.
|
No comments:
Post a Comment